FĂRĂ BARIERE, ediţia a II-a

15 – 25 mai 2008

 

PROGRAM

Joi 15 mai

Ora 18.00 / Teatrul de Nord / Sala Studio

A Bárónő és a Komorna (Baronesa si servitoarea) regia Szilágyi Regina

Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György” (spectacol în limba maghiara)

Ora 20.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Requiem de Hanoch Levin, regia Alexander Hausvater

Teatrul Bacovia Bacau

Vineri 16 mai

Ora 17.00 / Strada Horea

Nicolae Pitis - concert

Ora 18.00/ Strada Horea

DESCHIDEREA OFICIALA - Sextetul ProArta Brass - concert

Ora 18.30 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Brâncusi: Sarutul eseu vizual teatral, regia Horatiu Mihaiu

Teatrul Municipal “Tony Bulandra” Târgoviste

Ora 23.00 / Sala Studio                  

Aschii si Tarara regia si coregrafia Lorette Enache, spectacole de teatru-dans

Trupa Mica Bucuresti

Sâmbata 17 mai

Ora 11.00, 15.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

LÉGVÁR (Castelul de iluzii) dupa Henrik Ibsen, regia Csurulya Csongor

Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Harag György” (spectacol în limba maghiara)

Ora 17.00 / Strada Horea

Street face - happening fotografic

Ora 20.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Unknown Origin (Origini necunoscute)

Teatrul Asou - Graz, Austria

Ora 22.00 / Teatrul de Nord / Sala Studio

Overdose de Kelly Stuart, regia Alina Nelega

Teatrul Ariel Târgu-Mures

Ora 23.00 / MusiC’at                       

Concert Ioan Gyuri Pascu & the blue workers 

Duminica 18 mai

Ora 11.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

BÚBOCSKA spectacol pentru copii (în limba maghiara), regia Varga Ibolya

Teatrul de Papusi “Puck” Cluj-Napoca

Ora 17.30 / Strada Horea

Corul barbatesc din Finteusu Mare

Ora 19.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Vicontele de Eugene Ionesco, regia Luminita Valeanu

coproductie Teatrul National „Lucian Blaga” Cluj-Napoca - Teatrul de Papusi “Puck”

Ora 21.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Brâncusi… fara sfârsit filme documentare, regia Cornel Mihalache

Luni 19 mai

Ora 10.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Croitorasul cel istet  dupa Fratii Grimm, regia Emilia Nechita Svetlana

spectacol pentru copii

Teatrul de Papusi “Puck” Cluj-Napoca

Ora 18.00 / Teatrul de Nord / Sala Studio

Pleci asa, fara o vorba? de Cornel Udrea, regia Viorica Geanta Chelbea

Teatrul Joint Brasov

 Ora 19.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Liselotte és a Május (Liselotte si Luna Mai) de Pozsgai Zsolt, regia Szalma Tamás

Teatrul Móricz Zsigmond, Nyiregyháza - Ungaria (spectacol în limba maghiara)

Ora 21.00 / MusiC’at

“Alt nivel…” Dragos Pop - Stand Up Comedy

Marti 20 mai

Ora 17.00 / Casa de Cultura a Sindicatelor

Fantomele Madridului de Calderon de la Barca, regia Nicolae Cristache

Universitatea de Arta Teatrala Târgu-Mures

Ora 18.00 / Teatrul de Nord / Sala Studio

TUDÓS NŐK (femeile savante) de Molière, regia Keresztes Attila (spectacol în limba maghiara)

Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de Teatru si Televiziune

Ora 19.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Sluga la doi stapâni de Carlo Goldoni, regia Victor Ioan Frunza, Sorin Miron, George Costin

Teatrul Municipal Baia Mare

Ora 22.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Tobogan Intercontinental film, regia Lucas Florian

premiera nationala în prezenta realizatorilor

Miercuri 21 mai

Ora 18.00 / Casa de Cultura a Sindicatelor

Femeia ca un camp de lupta  de Matei Visniec, regia Eugen Fat

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galati

Ora 20.30 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Decalog regia Laurian Oniga, spectacol de teatru, dans si pantomima

Teatrului Clasic "Ioan Slavici" Arad

Joi 22 mai

Ora 18.00 / Casa de Cultura a Sindicatelor

Povestiri despre nebunia (noastra) cea de toate zilele

de Petr Zelenka - un spectacol de Radu Afrim

Teatrul Tineretului Piatra Neamt

Ora 20.30 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Înmormântarea de Péter Nádas, regia Bocsárdi László

Teatrul de Comedie Bucuresti

Vineri 23 mai

Ora 17.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Hamlet de W. Shakespeare, regia Miklós Bács

Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca, Facultatea de Teatru si Televiziune

Ora 19.00 / Casa de Cultura a Sindicatelor         

Liliomfi de Szigligeti Ede, regia Vidnyánszky Attila (spectacol în limba maghiara)

Teatrul National “Illyés Gyula” - Beregovo, Ucraina

Ora 21.00 / Filarmonica „Dinu Lipatti”

Chitara acustica moderna - concert

Sándor Szabó (Ungaria), Konarak Reddy (India), Andreas Georgiou (Grecia), Claus Boesser Ferrari (Germania), Szatvari Csaba (România)

Sâmbata 24 mai

Ora 16.00 / Strada Horea               

Cu hârtie - street performance cu artisti plastici si muzicieni, invitat Mircea Florian

Ora 19.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Székek (Scaunele) de Eugene Ionesco (spectacol în limba maghiara)

Teatrul “József Attila” Budapesta

Ora 20.00 / Teatrul de Nord / Sala Studio

Doamne, apara-ma de mine însumi! dupa Viata pe un peron de Octavian Paler

Teatrul de Nord Satu Mare

Ora 21.00 / Filarmonica „Dinu Lipatti”

Stratos Vougas Quartet, Grecia - concert Jazz

Ora 23.00 / MusiC’at

Concert In Extenso - in the club

Duminica 25 mai

Ora 18.00 / Teatrul de Nord / Sala Mare

Visul adaptare dupa proza lui Mircea Cartarescu, regia Catalina Buzoianu

Teatrul National Timisoara

Ora 20.30 / Casa de Cultura a Sindicatelor

Jacques sau supunerea de Eugene Ionesco, regia Florin Fatulescu

Teatrul Mic Bucuresti

Luni 26 mai

Ora 18.00 / Casa de Cultura a Sindicatelor

Elisabeta I. de Paul Foster, regia Gelu Badea

Teatrul Dramatic “I.D. Sîrbu” Petrosani

Abonare la Newsletter
Abonare

Creeat de Altersoft