Bilete online
PROGRAM TRANZIT FESzT 2020

Festivalul Internațional Multicultural de Teatru TRANZIT FESZT 2020 organizat de cele două trupe ale Teatrului de Nord, Mihai Raicu și Harag György, cu sprijinul Primăriei, al Consiliului Local și Consiliului Județean Satu Mare, care urma să aibă loc în perioada 20 - 29 martie va fi reprogramat.

Decizia se subscrie măsurilor anunţate de autorităţi pentru evitarea răspândirii coronavirusului în România.

Spectatorii care şi-au achiziţionat bilete pentru spectacolele din festival îşi pot recupera contravaloarea acestora de la Agenția teatrală, str. Horea nr. 6, tel.: 0261712106.

Perioada în care va fi posibilă reprogramarea evenimentului va fi anunțată la momentul oportun. 



VINERI 20 martie

16.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| HAI CĂ NU E CERNOBÎL, text și regie Norbert Boda | Teatrul Municipal Baia Mare (RO) 

18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| OPERA DE TREI PARALE de Bertold Brecht, regia Bocsárdi László | coproducție Festivalul de vară de la Szeged (Ungaria) și Teatrul Tamási Áron Sfântu Gheorghe (HU) | titrare RO 

21.00|Casa de Cultură, Sala Mare| LACUL LEBEDELOR REVĂZUT de Kokan Mladenović, regia Kokan Mladenović | Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timișoara (HU) | titrare RO 

23.00| Red Hat Yard| Afterparty | concert DYNAMITE DUDES (Budapesta, Ungaria)

SÂMBĂTĂ 21 martie

12.00 |Grandstand (cafeneaua teatrului)| Lansarea secțiunii de teatru radiofonic TEATRU PE MOBIL - selecţie online din producţiile Radio România | Deschiderea Cabinei Teatru pe mobil, un spaţiu special amenajat pentru audiţia individuală | Invitat: Irina Zlotea, redactor la Teatrul Național Radiofonic și la revista „Teatrul azi” 

15.00|Casa de Cultură, Sala Mare| BUNICA GANGSTER de David Walliams și Gimesi Dóra, regia Nagy Regina | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU) 

18.00|Teatrul de Nord, Foaier| IMPRESII SĂTMĂRENE - expoziție foto&grafică de Ruzsa Lili,  eveniment vernisat de Muhi Sándor 

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| SALBA DRACULUI de Vasile Alecsandri, regia și scenografia Alexandru Dabija | Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați (RO) | titrare HU 

21.00| Red Hat Yard | Afterparty

DUMINICĂ 22 martie

17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| PRINȚESA DE CARTIER de Andrei Ivanov, regia Nikita Betehtin | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Mihai Raicu” (RO) 

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| MOARTEA UNUI COMIS-VOIAJOR de Arthur Miller, regia Bérczes László | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU) | titrare RO 

21.00| Red Hat Yard | Afterparty
 

LUNI 23 martie

16.30|Casa Meșteșugarilor| ILONKA de Lăcătuș Ileana, Könczei Csilla, Hatházi András, regia Palocsay Kisó Kata | ZUG.zone Cluj-Napoca (HU) | titrare EN 

18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| UNCHIUL VANEA de A. P. Cehov, regia Yaroslav Fedorishin| coproducție Teatrul Váci Dunakanyar (Vác) și Bartók Kamaraszínház (Dunaújváros), Ungaria (HU) | titrare RO 

21.00|Casa de Cultură| FETE ȘI BĂIEȚI de Dennis Kelly, regia Mirek Kaczmarek | Teatrul Nowy Proxima - Cracovia, Polonia (PL) | titrare EN 

23.00| Red Hat Yard | Afterparty
 

MARȚI 24 martie

17.00/21.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| LINIA SOLARĂ de Ivan Vîrîpaev, regia Nikita Betehtin | Centrul de Artă Teatrală, Nijni Novgorod - Federația Rusă (RU) | titrare RO/HU 

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| LEGEA CELUI MAI PUTERNIC de Dominik Busch, regia Catinca Drăgănescu | Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa „Mihai Raicu” (RO) 

21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| DISPARIȚII de Elise Wilk, regia Sebestyén Aba | Yorick Stúdió Târgu-Mureș (HU) - titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ 

23.00| Red Hat Yard | Afterparty
 

MIERCURI 25 martie

17.00/20.30|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| ULTIMUL JOC DE ARTIFICII după Jens Christian Grøndahl și Alex Broun, regia Csábi Anna | coproducție Teatrul Bethlen Téri și Teatrul Manna - Budapesta, Ungaria (HU) | titrare RO 

18.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| LIMITE de Mihaela Michailov și Radu Apostol, versuri Bobi Dumitraș (Fără Zahăr), regia Radu Apostol | Centrul de Teatru Educațional Replika, București (RO) 

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| CHIRITZA ÎN CONCERT, după Vasile Alecsandri și Matei Millo, spectacol concert de Ada Milea | Teatrul Național Cluj-Napoca (RO) - titrare EN 

20.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| MANIFEST - Scrisoare către un prieten și înapoi către țară, un film cu Mara Opriș, regia Cornel Mihalache| Casa de Producție TVR (RO) 

22.00| Red Hat Yard | Afterparty

JOI 26 martie

12.00 |Grandstand cafeneaua teatrului)| Prezentarea proiectului FABULAMUNDI. PLAYWRITING EUROPE | Invitat: Alina Nelega, director artistic al Teatrului Național, profesor la Universitatea de Artă din Târgu-Mureș | Spectacol lectură: RÂNDUNICA de Guillem Clua, cu Mihai Crăciun și Monica Ristea, regia Oana Leahu | FOCUS TÂRGU-MUREȘ 

17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| DAUGHTERS, concept și coregrafie Simona Deaconescu | Tangaj Collective, București (RO-EN) 

19.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| BEȚIE de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania Tompa Miklós (HU) | titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ 

21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| INTROSPECTIO| Compania András Lóránt, Târgu-Mureș | FOCUS TÂRGU-MUREȘ 

23.00| Red Hat Yard |Afterparty
 

VINERI 27 martie

17.00/20.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| MARTHA ȘI GEORGE de Ileana Răducanu, regia Filip Ristovski | Four Attitude Explorer, București (RO) 

18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| SCUFIȚA VERDE de Claudiu Sfirschi Lăudat, regia și coregrafia Ștefan Lupu | Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad (RO) | titrare HU 

20.00|Casa de Cultură| UN DUȘMAN AL POPORULUI de Henrik Ibsen, regia Keresztes Attila | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania Tompa Miklós (HU) | titrare RO | FOCUS TÂRGU-MUREȘ 

22.30| Red Hat Yard | Afterparty
 

SÂMBĂTĂ 28 martie

12.00|Grandstand (cafeneaua teatrului)| Lansare de carte: „(Su)poziţii teatrale sau ancore împotriva nostalgiei confortului” de Raluca Blaga | Prezintă regizorul Theodor-Cristian Popescu | FOCUS TÂRGU-MUREȘ    

17.00|Teatrul de Nord, Sala Studio| UN LUCRU | Compania Ekin Tunçeli - Istanbul, Turcia (TR) | titrare EN 

18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| DON QUIJOTE de Cervantes, adaptare de Kozma András și Ilia Bociarnikovs, regia Ilia Bociarnikovs | Teatrul Național Csokonai - Debrecen, Ungaria (HU) | titrare RO 

21.00|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| ALBINA DIN CAPUL MEU de Roland Schimmelpfennig, regia Theodor-Cristian Popescu | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu” (RO) | titrare HU | FOCUS TÂRGU-MUREȘ 

22.30| Red Hat Yard | Afterparty

 

DUMINICĂ 29 martie

16.00| Teatrul de Nord, Sala Studio| BURUNDANGA de Jordi Galcerán, regia Csábi Anna, coproducție Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György și Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timișoara (HU) - titrare RO 

18.00|Teatrul de Nord, Sala Mare| NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristi Juncu | Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu” (RO) | titrare HU | FOCUS TÂRGU-MUREȘ 

21.30|Casa de Cultură (cu publicul pe scenă)| DRAGONUL DE AUR de Roland Schimmelphenin, regia Catinca Drăgănescu | Teatrul „Andrei Mureșanu”, Sfântu Gheorghe (RO) 

23.00| Red Hat Yard | Afterparty 

_____________

20 - 29 martie| Foaierul teatrului| Expoziție de carte cu vânzare, din colecțiile editate de Fundația Culturală „Camil Petrescu” și revista „Teatrul azi”

_____________ 

Organizator: Teatrul de Nord Satu Mare - Trupa Mihai Raicu, Trupa Harag György

Parteneri principali: Consiliul Local Satu Mare, Primăria Municipiului Satu Mare, Consiliul Județean Satu Mare 

Sponsor principal: BANCA TRANSILVANIA

Sponsori: Generali Asigurări, Apaserv Satu Mare, Rotary Club Satu Mare, M-Sys, Diego, Samfero, Metamob, Romarta, Seky, Nagy textile, Gotec Rom, Stefi Intertransport (Yoda Service), Hotel Coral, Hotel Dana

Parteneri: Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Satu Mare, Casa de Cultură a SindicatelorCentrul Cultural „G.M. Zamfirescu”, Red Hat Yard, Grandstand

_____________

➡Informații: Agenția teatrală, str. Horea nr. 6, telefon: 0261712106

www.teatruldenord.ro | http://tranzitfeszt.teatruldenord.ro/

➡Bilete online: www.biletmaster.ro

_____________

PREŢURILE BILETELOR:

Sala Mare

zona A /zona B /zona C/zona D

bilet pentru adulţi:                                        

40 lei/35 lei/30 lei/18 lei

bilet pentru pensionari, studenţi, elevi:        

30 lei/25 lei/18 lei/10 lei

Sala Studio - 20 lei

Casa de Cultură - 30 lei și 20 lei (public pe scenă)


Parteneri media
   
Abonare la Newsletter
Abonare

Creeat de Altersoft