Bilete online

Spectacole curente
CENUŞĂREASA

Marti
16 Oct 2018 10:00

Miercuri
17 Oct 2018 10:00
Casa de Cultură - sala mare
Adaptarea şi regia: Andrei Mihalache Scenografia: Cristian Gătina Coregrafia: Gabriela Tănase      Distribuţia: Cenuşăreasa - Alina Negrău/Dorina Nemeş Naşa - Carmen Frăţilă Povestitorul - Lucia Maria Racșan Maşt
O NOAPTE FURTUNOASĂ

Joi
25 Oct 2018 19:00
Regia: Andrei Mihalache Scenografia: Alexandru Radu Muzica: Dorin Griguță Coregrafia: Gabriela Tănase Distribuţia: Jupân Dumitrache - Romul Moruțan Nae Ipingescu - Stelian Roșian Veta - Alina Negrău Ziţa - Dorina Nemeș Chiriac

Nume / Prenume: TĂNASE GABRIELA

Data naşterii: 18.07.1965.

E-mail: gabriela.tanase33@yahoo.com

 

Experienţa profesională: 

  • Teatrul de balet contemporan şi clasic „Fantasio”- Constanţa -  1983 -1985
  • Şcoala generala - Constanţa – 1985-1986
  • Teatrul de revistă „Fantasio” – Constanţa – 1986-1990
  • Liceul de Artă „Regina Maria” – Constanţa – 1991-1996
  • Teatrul de revista „Fantasio” – Constanţa – 1992-1996
  • Liceul cu program sportiv – Satu Mare – 1998-2000
  • Teatrul de Nord – Satu Mare – 2000 – prezent
  • Şcoala de Arte – Satu Mare – 2007 – prezent

 

Funcţia sau postul ocupat: Coregraf 

Activităţi şi responsabilităţi principale:

  • Balerin debutant;
  • Profesor dans clasic;
  • Balerin solist;
  • Coregraf;
  • Realizarea momentelor coregrafice din spectacolele Teatrului de Nord. 

Educaţie şi formare:

  • Liceul de Artă „George Enescu”, profil coregrafie, promoţia 1983
  • Universitatea „Babeş-Bolyai”- specializare Kinetoterapie – Cluj Napoca – curs de zi, 2006.
  • Universitatea „Babeş-Bolyai”- specializare Kinetoterapie - Modulul pedagogic,2004.
  • Academia de muzica „Gh. Dima” – Artele Spectacolului Muzical – Cluj Napoca – ID.- făra licenta -
  • Academia de muzica „Gh. Dima” – Artele Spectacolului Muzical – Modulul pedagogic, specializare - Artele spectacolului muzical.

Calificarea / diploma obţinută: Kinetoterapeut,Coregraf, Profesor dans clasic. 

Disciplinele principale studiate / competenţe profesionale dobândite:

-        metodica dansului clasic;

-        istoria teatrului şi dansului;

-        istoria muzicii;

-        regia spectacolului;

-        compozitie coregrafică;

-        improvizaţie coregrafică;

-        stilistică şi notatia dansului;

-        scenografie;

-        limba engleza.

-        anatomie;

-        biomecanica miscarii;

-        neurologie;

-        reumatologie;

-        kinetoterapie activa;

-        kinetoterapie pasiva;

-        semiologie;

-        practica medicala. 

Aptitudini şi competenţe personale:

-        conştiinţă profesională;

-        empatie;

-        disponibilitate de a lucra cu actorii, dansatorii şi copiii;

-        rezistenţă la stres;

-        toleranţă;

-        cinste şi corectitudine;

-        disponibilitate pentru lucru cu program prelungit;

-        cunoaşterea, înţelegerea şi utilizarea conceptelor, teoriilor, principiilor, legilor şi metodelor; fundamentale de investigare şi prospectare;

-        explicarea şi interpretarea ideilor, proceselor, fenomenelor şi tendinţelor specifice activităţii în contexte specifice bazate pe cunoaştere;

-        culegerea, analiza şi interpretarea de date şi informaţii cantitative şi calitative referitoare la o problemă definită;

-        analiza de stări şi situaţii şi asumarea de responsabilităţi pentru a rezolva probleme, a comunica şi a demonstra rezultatele propriei activităţi;

-        comunicarea verbală sau scrisă în scop profesional în cel puţin o limbă de circulaţie internaţională;

-        capacitatea de a analiza, sintetiza şi interpreta informaţiile necesare pentru evaluarea problemelor şi alternativelor de soluţionare a acestora.

  

SPECTACOLE:      

Teatrul de Nord – trupa Harag György – Satu Mare        

  • „Îndrăgostiţii din Ancona”(Anconai szerelmesek) de Vajda Katalin; regia Andrei  Mihalache; premiera 31.12.2001.
  • „Răţuşca cea urâtă”  - regia Andrei Mihalache; premiera 2002.
  • „Livada cu vişini” de A.P.Cehov;  regia – Árkosi Árpád; premiera 22.11.2002
  • „Egy bolond szazat csinál” de  Szüle Mihaly, Harmath Imre, Walter László;  regia Paraszka Miklos; premiera Satu Mare 31.12.2003.
  • „Podul”(A  Padlás) – regie Horányi Lászlo.
  • „Robert Gida” – regia Mark Nagy Ágota.
  • „Şcoala săracilor”(A szegenyek iskolaja) de Marai Sándor; regia Arkosi Arpad; premiera 31.12.2004.  
  • „Kepzelt riport – egy amerikai popfestivalrol” de Dery Tibor, Pos Sándor, Presser Gabor, Adamis Anna;  regia Horanyi L.; premiera 30.09.2005.
  • „Cabaret 2005”(Felvotas Kabaré Szilveszter avagy a dürrögö gyászhuszár) de Toth Pall Miklos; regia Toth Pall Miklos; premiera 31.12.2005.               
  • „Călugăriţele” (Apácák); de Dan Goggin; regia Csurulya  Csongor; premiera 07.04.2006.
  • „Iarna” ( Tel ) – regia Béres Lászlo
  • „Puricele în ureche” de Georges Feydeau; regie Árkosi Árpád; premiera 22.02.2008.
  • „Bolond vasárnap” de Valentin Kataev; regia Aldobolyi Nagy György; premiera 31.12.2008.
  • „Minden eger szereti a sajtot”; regia Mark Nagy Ágota; premiera 20.03.2008.
  • „Zürzavaros èjszaka”(O noapte furtunoasă) de I.L. Caragiale; regia Árkosi Árpád; premiera 20.09.2009.
  • „Prinţesa ceardaşului”(Csárdáskirálynö) – Operetă de Kalman Imre; regia Keresztes Attilá; coregrafia Kozma Attila -  rol Maestrul de ceremonii; premiera 30.12.2009.
  • „Chicago” – de Bob Fosse, Fred Ebb; coregreafia Kozma Attila,regia Keresztes Attila – asistenţă de coregrafie. 30.12.2010
  • „Cartea junglei” (A dzungel könyve) de Rudyard Kipling; regia Szilagyi Regina; premiera 11.02.2011.
  • „Malacbeföt”de Tasnadi István;regia Tasnadi Csaba; premiera 27.11.2011; asistenţă de coregrafie
  • „Undeva în Europa”(Volohol Europában) – după filmul cu acelaşi nume de Balázs Béla şi Radványi Géza; regia Attila Balogh; premiera 16.12.2011.
  • „Mutter Courage şi copiii ei”  - de Bertholt Brecht; premiera 30.11.2012.
  • „Răpirea sabinelor” – de Kellér Dezsö; regia Kányádi Szilárd; premiera 30.12.2012.
  • „Finito-Avagy a magyar zombi” – regia Tasnádi István; premiera 15.11.2013.
  • „Ghinionistul”(Fekete Peter) de Eisemann Mihály, Somogyi Gyula, Zágon Istvan; regia Bessenyei István; premiera 30.12.2013.

 

Spectacole  Teatrul  de  Nord,  Satu-Mare – secţia romană

  • „ Chiriţa  se  întoarce” după V. Alecsandri; regia A. Mihalache; premiera 5.05 1998.
  • „Moş Teacă”  de A.Bacalbaşa şi G. Brăescu; regia A. Mihalache; premiera 06.11.1998.
  • „Pepe & Sânzi” după V. Alecsandri; regia Andrei Mihalache; premiera 19.03.2000.
  • „Starea de asediu” de Albert Camus; regia  Andrei Mihalache; premiera 29.10.2000.
  • „D-ale carnavalului” de I.L.Caragiale; regia Radu Dinulescu; premiera 19.05.2001.
  • „Ekaterina Ivanovna” de Leonid Andreev; regia Gelu Badea; premiera 8.10.2001.
  • „Îndrăgostiţii din Ancona” de Vajda Katalin; regia  Andrei Mihalache; premiera 31.12.2001.
  • „Turandot” de Carlo Gozzi;  regia Gelu Badea; premiera 28.04.2002.
  • „Scaunele” de Eugen Ionesco; regia Andrei Mihalache; premiera 15.09.2002.
  • „Visul  unei  nopti de vara” de W. Shakespeare;regia Gelu Badea; premiera 15.12.2002.        
  • „Telegrama” de Aldo Nicolaj; regia Ovidiu Caiţa; 18.01.2003.
  • Ultima haltă în paradis” de Valentin Nicolau; regia Andrei Mihalache; premiera 09.02.2003.
  • „Pygmalion” de G.B.Shaw; regia Andrei Mihalache; 09.11.2003.
  • „Sinucigaşul” de Nicolai Erdman; regia Andrei  Mihalache; premiera 01.01.2004.
  • „De veghe în lanul de secară”de I.D.Salinger; regia Ovidiu Caiţa; premiera 18.04.2004.                
  • „Veronica se hotărăşte să moară” de Paulo Coelho;regia Ovidiu Caiţa; premiera       19.09.2004.
  • „Croitorii cei mari din Valahia” de Al. T.Popescu; regia Andrei Mihalache; premiera 23.01.2005.                                  
  • „Cele două orfeline” de Eugen Mirea;regia Andrei Mihalache; premiera 16.10.2005. „Şchiopul cu miros frumos” de Mircea Daneliuc;regia  Ovidiu Caiţa; premiera 26.02.2006.            
  • „Zoo Story” de Edward Albee;regia Horaţiu Apan; premiera 03.11.2007.
  • „Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürenmatt; regia Andrei Mihalache; 09.12.2007.
  • „Jurnalul lui Dracula” de Marin Mincu; regia Alexander Hausvater; 19.10.2008.
  • „Hamlet” de W. Shakespeare; regia Gelu Badea” premiera 01.03.2009.
  • „Visul unei nopţi de iarnă” de T. Muşatescu; regia A. Mihalache; premiera 29.03.2009.
  • „Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă” de H. Lovinescu; regia A. Mihalache; premiera 14.03.2010.
  • „Mincinosul” de Carlo Goldoni; regia Ovidiu Caiţa; premiera 03.10.2010.
  • „Playlist” de C.C.Buricea Mlinarcic; regia Ovidiu Caiţa; premiera 10.10.2010.
  • „Steaua fără nume” de  Mihail Sebastian; regia A.Mihalache; premiera 12.12.2010.
  • „Leonce şi Lena” de Georg Büchner; regia Cristian Ioan; premiera 01.04.2011.
  • „Fontana di Trevi” de Gian Lorenzo Bernini; regia Ovidiu Caiţa; premiera 21.04.2012.
  • „Yom Kippur” de Hanna Azoulay Hasfari; regia Eugen Gyemant; premiera 30.03.2014.
  • „Neînţelegerea” de Albert Camus; regia Cristian Ioan; premiera 07.04.2013.
  • „Yom Kippur” de Hanna Azoulay Hasfari; regia Eugen Gyemant; premiera 30.03.2014.
  • „Nunta” după A.P.Cehov; regia Eugen Făt; premiera 06.06.2007.
  • „Cu uşile închise” de Jean Paul Sartre; regie Ana Ciobanu – examen masterat; premiera 24.06.2007.
  • „Gaiţele” de Al. Kiriţescu;regia Andrei Mihalache; premiera 21.10.2007.

 

Spectacole pentru copii: 

  • „Prinţesa adormită” de Charles Perrault; regia Oana Leahu; premiera 15.04.1998.
  • „Fata babei şi fata moşneagului”de I.Creangă; regia Andrei Mihalache; premiera 22.04.1999.              
  • „Cei trei purceluşi” după W.Disney; regia Andrei  Mihalache;premiera 05.09.1999.
  • „Prostia omenească” după I.Creangă, Anton Pann, şi Ioan Pop Reteganul; regia Andrei Mihalache;premiera 19.09.2000.
  • „Muc cel mic” de Wilhelm Hauff; regia Andrei Mihalache;19.04.2004.
  • „Capra cu trei iezi şi iedul cu trei capre” de I.Creangă şi O.Pancu-Iaşi; regia A. Mihalache; premiera 25.02.2008, reluare în 17.10. 2013.
  • „Scufiţa Roşie” adaptare după Fraţii Grim; regia Andrei Mihalache; premiera 09.11.2010.
  • „Jos masca” adaptare după Costin Popescu; regia Adriana Vaida; premiera 24.03.2011. – reluare 13.10.2014.
  • „Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte” adaptare după P.Ispirescu; regia A.Mihalache; premiera 13.05.2011.
  • „Cenuşăreasa” adaptare după Fraţii Grimm şi Charles Perrault; regia A. Mihalache; premiera 13.11.2012.
  • „Mica sirena” de H.Ch. Andersen; regia Ovidiu Caiţa;premiera 22.05.2014.

            

Colaborări cu alte teatre:  

Teatrul Naţional Cluj Napoca: 

  • „Penitenciarul” de C.C.Buricea Mlinarcic-după Leonid Andreev; regia Gelu Badea; premiera 15.03.2001.                          
  • „Scaunele” de Eugéne Ionesco;  regia  Andrei  Mihalache:  premiera 20.04. 2002.                                            

Teatrul „Elvira Godeanu”, Târgu Jiu: 

  • „Îndrăgostiţii din Ancona” de Vajda Katalin;regia Andrei Mihalache; 2005                           

Teatrul de Stat Turda

  • „Cele două orfeline” de Eugen Mirea;regia Andrei Mihalache.           
  • „Cei trei purceluşi”  adaptare după W.Disney; regia Andrei Mihalache.      
  • „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu; regia Ovidiu Cosac.                                             

Teatrul Maghiar Miercurea Ciuc:                                           

  • „Îndrăgostiţii din Ancona”(Anconai szerelmesek) de Vajda Katalin; regia Paraska Miklos;premiera 30.12.2003.
  • „Egy bolond szazat csinál” de  Szüle Mihaly, Harmath Imre, Walter László;  regia Paraszka Miklos; premiera Miercurea Ciuc; premiera 30.12.2004.

Teatrul „Regina Maria” Oradea 

  • „Îndrăgostiţii din Ancona” de Vajda Katalin; regia Andrei Mihalache; premiera 15 aprilie 2011

                                             

Spectacole  Teatrul  de Revistă „Fantasio”Constanţa 

  • „Fantasio Color” – coregrafia  Milidi Tătaru.                            
  • „Fantasio Service” – regia Andrei  Mihalache, coregrafia  Milidi Tătaru.
  • „Lumea  râde  de  cand  lumea” – regia  Andrei Mihalache, coregrafia Milidi Tătaru.                   
  • „Caricaturi la Revistă” – regia  A. Mihalache, coregrafia  Milidi  Tătaru.    
  • „Să râdem  cu Jean si Gelu” – regia Gelu Manolache, coregrafia Milidi  Tătaru.
  • „Am pierdut ultimul tren” – regia  A. Mihalache, coregrafia Fănică Lupu.
  • „Nimeni nu ne vrea!” – regia A. Mihalache, coregrafia Fănică  Lupu.
  • „Hotel  Fantasio” – regia  Aurel Storin, coregrafia  Alin  Şuteu. Premiera  19 noiembrie 1998.
  • „Mofturi  la  Revistă” – regia Andrei Mihalache, coregrafia  Fănică  Lupu.  Premiera  21 noiembrie 1998.
  • „Seri de  teatru  la Iunion” – regia Andrei Mihalache, coregrafia Gabriela  Tănase. Premiera 18  iulie  1998.

                                                

Teatrul de Balet Contemporan şi Clasic – „ Oleg  Danovski”Constanţa                             

  • „Lacul  Lebedelor” – de  P.I. Ceaikovski,  regia si coregrafia Oleg Danovski.
  • „Spărgătorul  de  nuci” – de  P. I. Ceaikovski, regia si coregrafia Oleg Danovski.
  • „Frumoasa  din  pădurea adormită” – P.I. Ceaikovski, regia si coregrafia  Oleg  Danovski.            
  • „Rapsodia  Româna” – de  George  Enescu,  coregrafia  Oleg Danovski.
  • „Rapsodia  a II a” – de  George  Enescu, coregrafia  Oleg Danovski.
  • „Carmen” – de George Bizet, regia si coregrafia Oleg Danovski.
  • „Cenusăreasa” –  regia si coregrafia  Oleg Danovski.                       
  • „Bayadera” – de Ludwig  Minkus, regia si coregrafia Oleg Danovski.
  • „Spargatorul de nuci” – Filmare pentruTVR.  
  • „Carmen” – Filmare pentru TVR.

                                               

Spectacole realizate în cadrul Şcolii de Arte 

  • Alba ca zăpada şi cei 14 pitici – regie  şi coregrafie – spectacol balet integral;2010.
  • „Frumoasa din pădurea adormită” – regie şi coregrafie – spectacol de balet integral;2012.
  • „Magazinul cu jucării” – regie şi coregrafie – spectacol de balet integral;2013.
  • „...Şi anotimpurile, şi greierele, şi furnica” – regie şi coregrafie – fabulă coregrafică.2014.

          

Turnee şi festivaluri:        

  • Turnee în Germania, Elveţia, Olanda, Benelux, Italia.
  • Festival de Balet – Turcia,Cehia si Slovacia.
  • Festivalul de teatru – 2004 - Târgu Mureş, spectacolul Teatrului de Nord Satu Mare – secţia română -  „Sinucigaşul”
  • Festivalul de teatru din Kisvarda – Ungaria cu spectacolul „Podul” – Trupa „Harag György”.
  • Festivalul de teatru scurt - Oradea 2014, spectacolul „Yom Kippur”

 


COREGRAF
CENUŞĂREASA

2 Mai 2018
SCUFIŢA ROŞIE

22 Ian 2018
D`ALE CARNAVALULUI

30 Apr 2017
IVAN TURBINCĂ

18 Ian 2015
JOS MASCA!

13 Oct 2014
MICA SIRENĂ

22 Mai 2014
YOM KIPPUR

30 Mar 2014
NEÎNŢELEGEREA

7 Apr 2013
FONTANA DI TREVI

21 Apr 2012
LEONCE ŞI LENA

1 Apr 2012
JOS MASCA!

24 Mar 2011
STEAUA FĂRĂ NUME

12 Dec 2010
SCUFIŢA ROŞIE

9 Nov 2010
PLAYLIST

10 Oct 2010
MINCINOSUL

3 Oct 2010
ZOO STORY

3 Nov 2007
GAIŢELE

21 Oct 2007
NUNTA

6 Iun 2007
ZIS ŞI... FĂCUT

15 Oct 2006
SCUFIŢA ROŞIE

7 Nov 2005
AVARUL

10 Apr 2005
MUC CEL MIC

9 Nov 2004
SINUCIGAŞUL

1 Ian 2004
PYGMALION

9 Nov 2003
TELEGRAMA

18 Ian 2003
SCAUNELE

15 Sept 2002
TURANDOT

28 Apr 2002
STAREA DE ASEDIU

29 Oct 2000
PROSTIA OMENEASCĂ

19 Sept 2000
PEPE & SÂNZI

19 Mar 2000
PRINŢESA ADORMITĂ

15 Apr 1998


Parteneri media
   
Abonare la Newsletter
Abonare

Creeat de Altersoft