theodorcristian@yahoo.ca
STUDII:
2010-2011 Bursier în cadrul Colegiului Noua Europă București
2008-2011 Doctorat la Universitatea de Arte Târgu Mureș
2000-2002 Master of Fine Arts în regie (bursă Fulbright) la Universitatea Montana (SUA)
1989-1994 Licență în arta regiei de teatru la Academia de teatru și film București
EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ:
2012-prez. Conferențiar universitar la Universitatea de Arte Târgu Mureș (conducătorul programului de masterat în regie)
2008-2012 Lector universitar la Universitatea de Arte Târgu Mureș
2006-2008 Conferențiar la Școala Națională de Teatru a Canadei
2005-2007 Lector la Universitatea Québec la Montréal
2004-2008 Fondator și Director artistic al Companiei Theodor Cristian Popescu (Montréal)
2001-2002 Coordonator al artelor spectacolului la University of Montana Productions
1996-2000 Asistent universitar la UNATC București
1997-2000 Fondator și Director artistic al Companiei Teatrale 777 (București)
1996-1998 Asistent universitar la Universitatea de Artă Teatrală Târgu Mureș
1995-1998 Regizor la Teatrul Național Târgu Mureș
1994-1995 Regizor la Teatrul Național Cluj
SPECTACOLE PUSE ÎN SCENĂ:
2017
Sclavi de Maria Manolescu – ColectivA la Fabrica de pensule, Cluj-Napoca
Ia uite cine s-a întors! de Mihai Ignat după Timur Vermes – Teatrul Național Târgu Mureș, Compania Tompa Miklos
Plastic de Marius von Mayenburg – ARCUB, București
2016
Camera mea frigorifică de Joel Pommerat – Teatrul Szigligeti, Oradea
Capu’ de bizon (American Buffalo) de David Mamet – Teatru 74, Târgu Mureș
Vârful aisbergului de Antonio Tabares – Teatrul Clasic Ioan Slavici Arad
Push Up 1-3 de Roland Schimmelpfennig – Universitatea de arte, Târgu Mureș
2015
Cu mulțumirile firmei de Lutz Hübner – Teatrul Național Sibiu, secția germană
Top Dogs de Urs Wiedmer – Teatrul Mic, București
Insula misterioasă de Elise Wilk după Jules Verne – Teatrul Ion Creangă, București
Lumi posibile de John Mighton – Teatru Fix, Iași
2014
Cancun de Jordi Galceran – Teatrul Regina Maria, Oradea
Perplex de Marius von Mayenburg – Teatrul Ioan Slavici Arad
Martiri de Marius von Mayenburg – Teatrul Național Târgu Mureș, co. Liviu Rebreanu
2013
Panică de Mika Myllyaho – Teatrul Nottara București
Absolventul de Terry Johnson – Teatrul Național Sibiu
Piatra de Marius von Mayenburg – Universitatea de arte Târgu Mureș
2012
Văcuțele Domnului se întorc pe pământ de Vasili Sigarev – Teatrul Toma Caragiu Ploiești
Cloaca de Maria Goos – Teatrul Național Târgu Mureș, compania Liviu Rebreanu
Scene dintr-o execuție de Howard Barker – Teatrul Szigligeti Oradea
Băiatul din ultima bancă de Juan Mayorga – Teatrul Național București
2011
Urâtul de Marius von Mayenburg – Teatrul German de Stat, Timișoara
Un cuplu de români amărâți vorbitori de polonă de Dorota Maslowska – Teatrul Național Târgu Mureș, compania Tompa Miklos
Metoda de Jordi Galcerán – Teatrul Nottara București
Valiza de Małgorzata Sikorska-Miszczuk (spectacol lectură) – Institutul Polonez, București
2010
Opinia publică de Aurel Baranga – Teatrul Național Sibiu
The City de Martin Crimp – Actors Repertory Company la Berkeley Street Theatre, Toronto
2009
Krum de Hanoch Levin – Teatrul Național Târgu Mureș
Auto-da-fé (trei piese scurte) de Tennessee Williams – Teatrul Național Sibiu
2008
Femeia din trecut de Roland Schimmelpfennig – Teatrul Metropolis, București
Povești de periferie de Etienne Lepage – Școala Națională de Teatru a Canadei
Femeia din trecut de Roland Schimmelpfennig – Compania Th.C.Popescu la Teatrul Prospero (Montréal)
2007
Krum de Hanoch Levin – Universitatea Québec la Montréal
Geniul crimei de George F. Walker – Teatru 74 Târgu Mureș
Femeia din trecut de Roland Schimmelpfennig (spectacol lectură) – Co. Th.C.Popescu la Goethe-Institut Montréal
Noapte arabă de Roland Schimmelpfennig – Compania Th.C.Popescu și Théâtre de Quat’Sous, Montréal
2006
Povești de dragoste și Fotbal tragic de Étienne Lepage – Școala Națională de Teatru a Canadei, Montréal
Attempts on Her Life de Martin Crimp (spectacol lectură) – Actors Repertory Company, Toronto
2005
Push up de Roland Schimmelpfennig – Universitatea Québec la Montréal
Chip de foc de Marius von Mayenburg – Compania Th.C.Popescu la Teatrul Prospero, Mtl.
Schadenfreude de Carlos Murillo (spectacol lectură) – Actors Repertory Company, Toronto
2004
Povești de familie de Biljana Srbljanovič – Groupe H.F. la Teatrul Prospero, Montréal
2003
Înainte de cădere (producție independentă) – Fringe Festival, Montréal
2002
Cloud Nine de Carryl Churchill – Universitatea Montana
Quake de Melanie Marnich – Universitatea Montana
2001
BecauseHeCan de Arthur Kopit – Universitatea Montana
Auto-Da-Fé de Tennessee Williams – Universitatea Montana
2000
The Belle of Amherst de William Luce – Montana Repertory Theatre
Trilogie belgrădeană de Biljana Srbljanovic – Compania Teatrală 777, Teatrul Nottara și Teatrul Bulandra
1999
Ping Body de Radu Macrinici – Teatrul Național Târgu Mureș
1998
Eu când vreau să fluier, fluier… de Andreea Vălean – Teatrul Național Târgu Mureș
DaDaDans – Compania Teatrală 777 și Teatrul Nottara București
Îngeri în America de Tony Kushner – Compania Teatrală 777 și Teatrul Nottara București
1997
Copiii unui Dumnezeu mai mic de Mark Medoff – Compania Teatrală 777, Teatrul Odeon și Sounds of Progress (Glasgow)
Măsură pentru măsură de William Shakespeare – Teatrul Național Târgu Mureș
Ucigaș fără simbrie de Eugen Ionescu - Teatrul Național Craiova
1996
Comedie pe întuneric de Peter Shaffer – Teatrul Național Cluj
Casa evantai de Marin Sorescu – Teatrul L.S.Bulandra București
Există nervi de Marin Sorescu – Teatrul Național Târgu Mureș
1995
Privește înapoi cu mânie de John Osborne – Teatrul Național Târgu Mureș
Coriolan de William Shakespeare – Teatrul Național Cluj
1994
Scene dintr-o execuție de Howard Barker – Teatrul Național Cluj
Aripi de Arthur Kopit – Teatrul Național Târgu Mureș (secția maghiară)
1993
Cafeneaua după Isaac Bashevis-Singer – Teatrul Evreiesc de Stat, București
Piesă cu repetiții de Martin Crimp – Teatrul Inoportun și Teatrul Național Târgu Mureș
STAGII ȘI REZIDENȚE
2002 Lincoln Center’s Directors Lab (New York)
1998 Royal Court Theatre Summer Residency (Londra)
1996 European Directors School (Leeds)
FESTIVALURI (SELECȚIUNI)
2014 Premiul special al juriului la Festivalul de teatru de la Oradea pentru Panică, Perplex și Cancun
2011 Premiul de regie la Festivalul de teatru Atelier de la Baia Mare cu Un cuplu de români amărâți...
Marele premiu la Festivalul VedeTeatru de la Buzău cu Metoda
1995-2011 Festivalul Național de Teatru București cu Privește înapoi cu mânie, DaDaDans,Geniul crimei, Krum, Metoda, Camera mea frigorifică
1996-2016 Festivalul Internațional de Teatru Sibiu cu Copiii unui Dumnezeu mai mic, Push up, Geniul crimei, Auto-da-fe, Opinia publică, Metoda, Piatra, Lumi posibile, Push-up 1-3
2000 Bienala de la Bonn (Germania) cu Eu când vreau să fluier, fluier…
UNIDRAM Potsdam (Germania) cu DaDaDans
1999 Marele Premiu la Festivalul Internațional de la Piatra-Neamț cu Eu când vreau să fluier, fluier…
1998 Premiul pentru regie la Festivalul de Teatru-Atelier de la Sf. Gheorghe cu Copiii unui Dumnezeu mai mic si Eu când vreau să fluier, fluier…
Premiul pentru Cel mai bun proiect cultural al Ministerului Culturii pentru Copiii unui Dumnezeu mai mic
1996 Premiul pentru Cel mai bun spectacol în secțiunea « Teatrul de mâine » la Festivalul Național de Teatru pentru Privește înapoi cu mânie
1994 Premiul Ministerului Culturii pentru Cel mai bun debut cu Piesă cu repetiții
Între 1994 si 20017, participări la festivaluri si turnee in Ungaria, Bulgaria, Austria, Franța, Germania, Marea Britanie
JURII, ATELIERE, REZIDENȚE
2016 Președintele juriului festivalului de teatru independent Butterfly Effect, Galați Diferite comisii Ministerul culturii, UNATC, UBB Cluj
2014 Selecţie Gala Hop, Festivalul naţional de teatru independent, Arhitectura.6
2012 Evaluator AFCN
2009 Juriul concursului de dramaturgie Inspired
2008 Președintele juriului de premiere Dramafest, Târgu Mureș
Rezidență de creație la Usine C, Montréal
2005 Atelier de dezvoltare dramaturgică, Centre des auteurs dramatiques, Montréal
1999 Atelier de regie în spații alternative, Altfest, Bistrița
Membru în juriul concursului Cea mai buna piesă originală, atribuit de UNITER
1998 Atelier de Dramaturgie Nouă, Slobozia
Juriul DRAMAFEST, Târgu Mureș
1997 Juriul concursului de dramaturgie Camil Petrescu al Ministerului Culturii
PUBLICAȚII
2012 Surplus de oameni sau surplus de idei. Pionierii mișcării independente în teatrul românesc post 1989, Editura Eikon, Cluj (reeditată Liternet 2014)
1997-prez. Peste 60 de articole publicate în Scena, Teatrul azi, ManInFest, UltimaT, Scena.ro, Observator cultural, Dilema veche, Scena9, Howlround
AFILIERI PROFESIONALE
2010 IETM (International network for contemporary performing arts)
2004 UDA (Union des artistes)
1994 UNITER (Uniunea teatrală din România)