1933 - 21 martie 2008

Debut: 1952

 Vasea Ceaşkin în Cravata roşie de S. Mihalkov, Teatrul Tineretului „Sf. Sava” Bucureşti

1953-1954

Didina în Vara furtunoasă de Valeriu Luca, regia R. Pascal, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Maşa în Maşenka de Alexandr N. Afinoghenov, Regia Savel Grunea, Teatrul „George Bacovia” Bacău

1954-1955

Yvette în Oaspete în faptul serii de H. Lovinescu, Regia Ion Niculescu Brună, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Agnia în Nu-i totdeauna praznic de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, Regia Ion Niculescu Brună, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Leana în Hagi Tudose de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Val Mugur,Teatrul „George Bacovia” Bacău

Marianne în Tartuffe de Moliere, regia Val Mugur, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Subreta în Patriotica română de Mircea Ştefănescu, regia Ionel Rusu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Vînzătoarea în Să rîdă lumea de Florin   Gheucă şi Radu Mircea Rătescu, regia Radu Mircea Rătescu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

1955-1956

Silvia în La ora 6 de Petru Dumitriu şi Sonia Filip, regia Ionel Rusu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Evghenia în Cei ce caută fericirea de Orlin Vasiliev, regia Mircea Gheorghiu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

1956-1957

Alice în Omul care a văzut moartea de Victor Eftimiu, regia Ionel Rusu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Stăruitoarea în Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Val Mugur, Teatrul „George Bacovia” Bacău

1957-1958

Marika în Caleaşca de aur de Leonid Leonov, regia Adriana Kunner Moisescu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Marga în Masca lui Neptun de Iuri Grinevici şi Nicolae Pantelimon, regia Ionel Rusu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Felisa în Copacii mor în picioare de Alejandro Casona, regia Ionel Rusu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Fata în Înşir-te mărgărite de Victor Eftimiu, regia P. Cottescu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

1958-1959

Vrăjitoarea în Înşir-te mărgărite de Victor Eftimiu, regia I. Petrovici, Teatrul de Stat Petroşani

Fata cu ziare în  Ani negri de Aurel Baranga şi Nicolae Moraru, regia Constantin Dinischiotu, Teatrul de Stat Petroşani

Maria în Divorţul de Smirnov, Teatrul de Stat Petroşani

Xenia în Ruptura de Boris Lavreniev, regia Constantin Dinischiotu, Teatrul de Stat Petroşani

1959-1960

Tapsik în Cale lungă de Alexei Nicolaevici Arbuzov, regia D. Dinulescu, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Colombina în Mincinosul de Carlo Goldoni, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Rozica în Ferestre deschise de Paul Everac, regia Dumitru Dinulescu, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

1960-1961

Orisia în Ecoul îndepărtat de Sava Golovanivskii, regia Dumitru Dinulescu, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Rada în Oameni care tac de Alexandru Voitin, regia Iliescu Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Boris în Carnavalul de Ivan Sopov, regia Dumitru Dinulescu, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Decebal în Escu de T. Muşatescu, regia Dumitru Dinulescu, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Felisa în Copacii mor în picioare de Alejandro Casona, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Caterina în Citadela sfărîmată de H. Lovinescu, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

1961-1962

Irina în Balul florilor de Vadim Korostiliov, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Lena în Patru sub un acoperiş de Mihai Kraindel, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Anne în Nevestele vesele din Windsor de W. Shakespeare, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Lea în Oameni şi umbre de Ştefan Berciu, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Oana în Apus de soare de B.Ş. Delavrancea, Teatrul Dramatic `Maria Filotti` - Brăila

Petrik în  Ecou îndepărtat de Sava Golovanivskii, regia Ion Olteanu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

1962-1963

Zoica în Îndrăzneala de Gheorghe Vlad, regia Ionel Rusu, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Zinca în Poveste din Irkutsk de Aleksei Nicolaevici Arbuzov, regia Adriana Kunner Stoica, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Zsoka în Măria Sa Bărbatul de Klara Feher, regia Gheorghe Jora, Teatrul „George Bacovia” Bacău

Nuca în O felie de lună de Aurel Storin, regia David Esrig, Teatrul „George Bacovia” Bacău

 

1963-1964

Domnica Rotaru în Secunda 58 de Dorel Dorian, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Liliana Stanciu în Acuzarea apără de Ştefan Berciu, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Georgeta în Şcoala nevestelor de Moliere, regia Constantin Dinischiotu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Pala Italianul în Vlaicu Vodă de Alexandru Davila, regia Ion Petrovici, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1964-1965

Ada în Passacaglia de Titus Popovici, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Corina în Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Vasile Mălinescu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Olga în Ulise şi concidenţele de Mircea Şeptilici, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Doi arlechini în Doi tineri din Verona de W. Shakespeare, regia Cristian Nacu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Marta în Copacii mor în picioare de Alejandro Casona, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1965-1966

Ileana în Noaptea e un sfetnic bun de Alexandru Mirodan, regia Cristian Nacu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1966-1967

Irina în O mişcare greşită de Virgil Stoenescu, regia Alexandru Olian şi Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1967-1968

Măscăriciul în Alb şi negru de Ion Luca Caragiale, regia Cristian Nacu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Bita Cîrcioiu în Patimi de Paul Everac, regia Cristian Nacu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Elena în Filodendronul de Dimos Rendis, , regia Cristian Nacu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1968-1969

Cela în O casă onorabilă de Horia Lovinescu, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Sofia Marcovna în Bătrînul de Maxim Gorki, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1969-1970

Nina Elefterescu în Al patrulea anotimp de Horia Lovinescu, regia Lidia Ionescu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Doamna Beatrice Fiorica în Tichia cu clopoţei de Luigi Pirandello, regia Lidia Ionescu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Sanda în Hocus-pocus şi-o găleată de Aad Greidanus, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Maria Panait în Visul unei nopţi de iarnă de Tudor Muşatescu, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Hera în Critis (Gîlceava zeilor) de Radu Stanca, regia Cristian Nacu Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Monti în Moartea ultimului golan de Virgil Stoenescu, regia Vasile Mălinescu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1970-1971

Celimena în Mizantropul de Moliere, regia Cristian Nacu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Liana în Trandafirii roşii de Zaharia Bârsan, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

Prue în Iubire pentru iubire de William Congreve, regia Vasile Mălinescu, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1971-1972

Eleonora Gorăscu în Surorile Boga de Horia Lovinescu, regia Tiberiu Penţia, Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad

1972-1973

Vida în O familie îndoliată de Bronislav Nuşici, regia Constantin Leoveanu, Teatrul de stat Turda

Femaia în Gloria şi moartea lui Joaquin Murieta de Pablo Neruda, regia Cristian Pepino, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1973-1974

A patra deţinută în Partidului - inima şi fapta de Dan Tărchilă, regia Andras Hunyadi, Teatrul Naţional Târgu Mureş

A doua fată în Pogoară iarna de Maxwell Anderson, regia Constantin Anatol, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Zambila în Piticul din grădina de vară de D.R. Popescu, regia Romulus Peneş, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1974-1975

Mercy Lewis în Vrăjitoarele din Salem de Arthur Miller, regia Eugen Marcus, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Anica în Soacra cu trei nurori de George Vasilescu după Ion Creangă, regia Constantin Săsăreanu, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1975-1976

Vînzătoarea în Cocoşul de tablă de Mihail Sorbul, regia Dan Rebreanu, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Agamemnon Dandanache în O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Nicolae Scarlat, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1976-1977

Rozalia în Balconul de D.R. Popescu, regia Nicolae Scarlat, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Laura în Rătăcire de Tudor Negoiţă, regia Mihai Manolescu, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Doamna Miller în Oh, tinereţe! De Eugene O’Neill, regia Zoe Anghel Stanca, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Carol I în 1907 din primăvară pînă-n toamnă de I.L. Caragiale, regia Nicolae Scarlat, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Rebeka Kiraly - Spanosy în Procesul Horea de Alexandru Voitin, regia Dan Alecsandrescu, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1977-1978

Doica în Dunde Maroje sau Comedia banilor de Marin Drzici, regia Szabo Istvan, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Funcţionara Costiţa în Piatra la rinichi de Paul Everac, regia Constantin Anatol, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Enona în Fedra de Jean Racine, regia Dan Micu, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Avocata în Interviu de Ecaterina Oproiu, regia Raluca Iorga-Mîndrilă, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1978-1979

Fema în Bostanul găunos de Ioan Steria Popovici, regia Szabo Istvan, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1979-1980

Raissa în Sinucigaşul de Nicolai Erdman, regia Constantin Anatol, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1980-1981

Bori în 33 de scrisori anonime de Mehes Gyorgy, regia Hunyadi Andras, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1981-1982

Domnişoara Cucu în Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Raluca Iorga-Mîndrilă, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1982-1983

Doctor Micu Maria în Ciuta de Victor Ion Popa, regia Kincses Elemer, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1983-1984

Ludmila Banciu în Viaţa e ca un vagon? de Paul Everac, regia Raluca Iorga-Mîndrilă, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Iuliana în O sărbătoare princiară de Tudor Mazilu, regia Cristian Ioan, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Gherghina în Fetele Didinei de Victor Eftimiu, regia Călin Florian, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Anfisa în Trei surori de A.P. Cehov, regia Călin Florian, A.T.F. Târgu Mureş

1984-1985

Soţia lui Miller în Intrigă şi iubire de Friedrich Schiller, regia Kincses Elemer, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Charlotta în Livada cu vişini de A.P. Cehov, regia Gheorghe Harag, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1985-1986

Miţa Baston în D-ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Soacra în Micul infern de Ştefănescu, regia Constantin Doljan, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1986-1987

Nina în Căutam soţie pentru tata de Aleksandr Galin, regia Cristian Ioan, Teatrul Naţional Târgu Mureş

Asistent regie la spectacolul Căutam soţie pentru tata de Aleksandr Galin, regia Cristian Ioan, Teatrul Naţional Târgu Mureş

 1987-1988

Chiriachita în Titanic vals de Tudor Muşatescu, regia Tudor Chirilă, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1988-1989

Cleo în Luna de miere de Platon Pardău, regia Kovacs Levente, Teatrul Naţional Târgu Mureş

1989-1990

Ghenceva în Baia Romană de Stanislav Stratiev, regia Cristian Ioan, Teatrul de Nord Satu Mare

Călător în Proştii sub clar de lună de Teodor Mazilu, regia Ioan Ieremia, Teatrul de Nord Satu Mare

Veturia în Vîrstele iubirii de Tudor Muşatescu şi Sică Alexandrescu, după Fodor Laszlo, regia Kovacs Adam, Teatrul de Nord Satu Mare

1990-1991

Celia Peachum în Opera de trei parale de Bertholt Brecht, regia Dumitru Lazăr Fulga, Teatrul de Nord Satu Mare

Baba în Soţie de rezervă de Ray Cooney, regia Cristian Ioan, Teatrul de Nord Satu Mare

Cecilia Heckendorf în Peşte în patru de Wolfgang Kohlhaase şi Rita Zimmer, regia Cristian Ioan, Teatrul de Nord Satu Mare

1991-1992

Dotty Otley în Afară cu gălăgia de Michael Frayn, regia Cristian Ioan, Teatrul de Nord Satu Mare

Eva în Micul teatru al lui Don Cristobal de Frederico Garcia Lorca, regia Cristian Ioan,Teatrul de Nord Satu Mare

Amanda în O minune obişnuită de Evgheni Şvarţ, regia Cristian Ioan, Teatrul de Nord Satu Mare

Doamna Frencham în Nu acum dragă! De Ray Cooney, regia Cristian Ioan, Teatrul de Nord Satu Mare

1993-1994

Costanza în Trilogia vilegiaturii de Carlo Goldoni, regia Cristian Ioan, Teatrul de Nord Satu Mare

1994-1995

Kathy Keller în Toţi fii mei de Arthur Miller, regia Achille Roselletti, Teatrul de Nord Satu Mare

1995-1996

Gudale în Clopotarul de la Notre Dame de Peter Tomory, regia Peter Tomory, Teatrul de Nord Satu Mare

Bunica în Regina zăpezii, regia Cristian Ioan, Teatrul de Nord Satu Mare

Maria Vasilievna în Unchiul Vanea de A.P. Cehov, regia Goange Marinescu, Teatrul de Nord Satu Mare

Ea în Zăpezile de altădată de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu, Teatrul de Nord Satu Mare

1996-1997

Mama în Nunta mic burgheză de V. Gombrovitz, regia Rolf Parschwitz, Teatrul de Nord Satu Mare

1997-1998

Ursitoarea în Frumoasa din pădurea adormită, regia Oana Leahu, Teatrul de Nord Satu Mare

1998-1999

Doamna în Doamnă în vîrstă pentru rolul soţiei lui Dostoievski de Eduard Radzinski, regia Oana Leahu, Teatrul de Nord Satu Mare

 
1999-2000

Nanou în Al şaselea cer de Louis Michel Colla, regia Gelu Badea, Teatrul de Nord Satu Mare

2000-2001

Soacra în Prostia omenească după Ion Creangă, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

Nebuna Albă în Starea de asediu de Albert Camus, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

Miss Furnival în Comedie pe întuneric de Peter Shaffer, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

2001-2002

Vera Ignatievna în Ekaterina Ivanovna de Leonid Andreev, regia Gelu Badea, Teatrul de Nord Satu Mare

Două babe în Cîntăreţii din Bremen şi Ştiuca de aur, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

Fantoma Împărătesei în Turandot de Carlo Gozzi, regia Gelu Badea, Teatrul de Nord Satu Mare

 

2002-2003

Titania în Visul unei nopţi de vară de W. Shakespeare, regia Gelu Badea, Teatrul de Nord Satu Mare

Sfânta Duminică în Harap Alb după Ion Creangă, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

2003-2004

Atena în Antigona după Sofocle, regia Gelu Badea, Teatrul de Nord Satu Mare

Doamna Higgins în Pygmalion de G.B. Shaw, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

O bătrână în Sinucigaşul de N. Erdman, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

2004-2005

Genoveva Ionescu în Cotele apelor Dunării de Cornel Udrea, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

Doamna în Doamnă în vîrstă pentru rolul soţiei lui Dostoievski de Eduard Radzinski, regia Oana Leahu, Teatrul de Nord Satu Mare

 

2005-2006

Mama, Sora Genevieve în Cele două orfeline de E. Mirea, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

Fliegentod în Deşteptarea primăverii de Fr. Wedekind, regia Gelu Badea, Teatrul de Nord Satu Mare

Ithazis Dada în Şchiopul cu miros frumos de Mircea Daneliuc, regia Ovidiu Caiţa, Teatrul de Nord Satu Mare

Timpul în Poveste de iarnă de W. Shakespeare, regia Gelu Badea, Teatrul de Nord Satu Mare

în Zis şi făcut parodie muzicală, regia Andrei Mihalache, Teatrul de Nord Satu Mare

 

 


Imagini din spectacole


POVESTE DE IARNĂ
Timpul
17 Dec 2006
ZIS ŞI... FĂCUT

15 Oct 2006
ŞCHIOPUL CU MIROS FRUMOS
ITHAZIS DADA
26 Feb 2006
DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII
Fliegentod
11 Dec 2005
CELE DOUĂ ORFELINE
Mama, Sora Genevieve
16 Oct 2005
COTELE APELOR DUNĂRII
Genoveva Ionescu
12 Mar 2005
SINUCIGAŞUL
O bătrână
1 Ian 2004
ANTIGONA
Atena
14 Dec 2003
PYGMALION
Doamna Higgins
9 Nov 2003
HARAP ALB

25 Ian 2003
TURANDOT
ÎMPĂRĂTEASA MAMĂ
28 Apr 2002
STAREA DE ASEDIU

29 Oct 2000
PROSTIA OMENEASCĂ

19 Sept 2000
AL ŞASELEA CER

21 Iun 2000
PRINŢESA ADORMITĂ

15 Apr 1998
NUNTA MIC BURGHEZĂ
Mama mirelui
24 Nov 1996

Abonare la Newsletter
Abonare

Creeat de Altersoft